Diabétesz és cöliákia – Hogyan állítsuk össze az étrendet?
A diabétesz étrendje, akár 1-es vagy 2-es típusú, akár terhességi cukorbetegségről van szó, önmagában sem egyszerű kihívás. Ráadásul a diabétesz sok esetben jár együtt gluténérzékenységgel, melynek egyetlen terápiája a gluténmentes étrend élethosszig tartó betartása.
Mit jelent a gluténérzékenység?
A gluténérzékenység vagy lisztérzékenység fogalmával egyre gyakrabban találkozhatunk a köznyelvben. Mi is az a glutén, és pontosan milyen betegségek esetén van szükség a glutén teljes kizárására?
A glutén, vagy más néven sikér a búzában, árpában és rozsban megtalálható búzafehérje. Két fehérje, a gliadin és a glutenin alkotja. A glutén felszívódási zavarának hátterében állhat cöliákia, mely során a gliadin autoimmun folyamatot aktivál a szervezetben. Ezzel szemben a búzaallergia az immunrendszer túlérzékenységi reakciója, melyet a búzafehérje vált ki. Léteznek egyéb típusai is a lisztérzékenységnek, például a nem-cöliákiás gluténérzékenység, mely esetén a klinikai vizsgálatok negatívak, azonban a glutén fogyasztását követően hasi- vagy nem típusos panaszok jelentkeznek.
Azonban fontos megjegyezni, hogy gluténmentes étrendet csak szakorvos által felállított diagnózis esetén kezdjünk, ugyanis az egészséges szervezet számára a glutén elhagyása szükségtelen, illetve egy felelőtlenül összeállított gluténmentes étrend tápanyaghiányos állapothoz is vezethet! A cöliákia diagnózisának felállítása előtt szintén nem javasolt gluténmentes étrendet tartani, mivel a vizsgálatok eredményeit fals negatív irányba változtathatja.
Gluténmentes étrendben a gluténtartalmú gabonák, vagyis a búza, az árpa, a rozs, illetve a gluténnel keresztszennyeződött élelmiszerek elhagyásra kerülnek. A kukorica, a rizs és a köles glutént nem tartalmaznak, így fogyasztásuk gluténmentes diétában megengedett. A zabban található avenin nevű fehérje a betegek többségénél nem vált ki tüneteket, azonban a gabona betakarítása, tárolása során szennyeződhet gluténnal, ezért csak a garantáltan gluténmentes zab vezethető be az étrendbe.
A gluténmentes étkezés és a diabétesz étrendjének összehangolásában a fő nehézséget az okozza, hogy a gluténmentes gabonatermékek többsége gyorsan felszívódó szénhidrátokat és kevés rostot tartalmaz. A megfelelő rostbevitel kiemelt fontosságú az étkezés utáni, egyenletes vércukorszint biztosításában, illetve a megfelelő bélműködés és teltségérzet kialakításában. Ezért az étrend összeállításánál különös figyelmet kell fordítani a rosttartalom növelésére, melyet elsősorban zöldségfélék, hüvelyesek, alacsony cukortartalmú gyümölcsök, magvak és magas élelmi rosttartalmú gabonafélék, illetve álgabonák (hajdina, amaránt, quinoa) étrendbe való beillesztésével érhetünk el.
A glutén teljes kizárása mellett szintén elengedhetetlen a diabetológus által előírt étkezések időpontjának és szénhidrát mennyiségeinek pontos betartása, illetve túlsúly esetén az energiabevitel csökkentése. Az egyéni szempontok (pl. életkor, nem, testtömeg, társbetegségek) alapján szükséges étrend ideális kialakításához bátran kérjük dietetikus szakember segítségét.
A búzaliszt helyettesítésére a gluténérzékenyek körében népszerű kukorica- vagy burgonyakeményítő, illetve rizs- vagy kukoricaliszt helyett válasszunk magasabb rosttartalmú alternatívákat, például gluténmentes zablisztet, barna rizslisztet, cirok- vagy köleslisztet, magliszteket (például mandulaliszt, gesztenyeliszt, kókuszliszt) vagy hüvelyes alapú liszteket (például vöröslencse-liszt, csicseriborsó-liszt). A diabétesz étrendjében kevésbé javasolt „fehér” (azaz jázmin vagy hosszúszemű) rizs helyett kedvezőbb választás lehet köretként a basmati- vagy barna rizs, a köles, vagy az ún. álgabonák: a hajdina, az amaránt vagy a quinoa.
A főétkezéseket minden alkalommal bővítsük friss vagy párolt zöldségekkel, savanyúságokkal, levesekkel. Készíthetünk köretként zöldséges kölest, quinoa salátát, egytálételként spenótos-sajtos pitét, rakott zöldséget (barna rizzsel) vagy tésztasalátát csicseriborsó alapú pennével. Számos gluténmentes receptötletet találhatunk az it’s us weboldalán: https://itsusfood.com/receptek/
Az otthoni gluténmentes főzéshez, süteménykészítéshez garantáltan gluténmentes alapanyagok közül is válogathatunk az it’s us weboldalán: https://itsusfood.com/alapanyagok/
Az it’s us Kate’s gluténmentes „low carb” lisztkeverékek ideálisak kenyerek, sós vagy édes péksütemények tésztájához, és magas rosttartalmuk által diabétesz étrendjébe is beilleszthetőek. A bambuszrostot és útifűmaghéjrostot tartalmazó Kate’s low carb rost mix segítségével hagyományos gluténmentes lisztjeink rosttartalmát is növelhetjük, illetve önmagában használva alacsony szénhidráttartalmú pékáruk készítésére is alkalmas. Gluténmentes, lassan felszívódó szénhidráttartalommal rendelkező száraztészták közül is válogathatunk az it’s us termékei között: főzésünk nagyszerű alapanyagai lehetnek Kitti’s csicseriborsó-, vöröslencse- vagy zöldborsóalapú tésztái.
Kőnig Nóra
dietetikus
Felhasznált irodalom:
Hossein Akhondi; Albert B. Ross.: Gluten-Associated Medical Problems (2024)
Al-Toma A, Volta U, Auricchio R, Castillejo G, Sanders D, Cellier C, Mulder CJ, Lundin KAE. European Society for the Study of Coeliac Disease (ESsCD) guideline for coeliac disease and other gluten-related disorders. (2019)
- M. Leonard, P. A. Cureton, A. Fasano: Managing coeliac disease in patients with diabetes (2014)
Ismerd meg lisztjeinket!
Készíts finom és egészséges fehér kenyereket, süteményeket vagy magos kenyeret a csökkentett szénhidráttartalmú lisztkeverékeinkkel!